Blog

Náš tip: Jak na dobře zpracovaný životopis

18. 1. 2023 Nezařazené

Vedle rodného listu, občanského průkazu a pravidelného daňového přiznání je právě kvalitní a dobře zpracovaný životopis jedním z nejdůležitějších dokumentů vašeho života. Díky němu můžete získat vysněnou nebo třeba lépe placenou práci a zajistit si tak lepší budoucnost.

Ale jak na něj, aby opravdu hrál pro vás? Díky našim tipům si hned budete vědět rady!

1 | Pravda, pravda, nic než pravda

Na pravdě je nejlepší to, že si ji nemusíme pamatovat. A to rozhodně platí i pro životopis – vždy v něm uvádějte pravdivé informace a ani si nic nepřibarvujte. Předejdete tím nepříjemným situacím a jen na základě pravdivých a přesných informací budete mít šanci získat práci, která vám perfektně sedne.

2 | Hlavně jednoduše a výstižně

Při psaní životopisu vsaďte na stručnost a věcnost! Personalistům často na některé pozice dorazí desítky  životopisů a potřebují je tak zpracovat co nejrychleji. Z tohoto důvodu se o vhodnosti či nevhodnosti konkrétního kandidáta rozhodují podle základních ukazatelů, na které ve stručném životopise snadno narazí při rychlejším procházení textu. V obsáhlejším textu mohou tyto informace snadněji přehlédnout, v krajních případech pak někteří personalisté rozsáhlé životopisy odkládají rovnou. Nebojte se, pokud budete podle personalisty vhodní pro danou pozici, všechny další detaily společně proberete osobně nebo po telefonu a vše potřebné se tak dozví.

Ideální délka životopisu je jedna, maximálně dvě A4.

3 | Držte se přehledné struktury

Pro větší přehlednost životopisu a snadnější zaujetí personalisty je dobré dodržovat všeobecně ustálenou strukturu životopisu:

  • Hlavička – zde uveďte své jméno a základní kontaktní údaje (telefon a e-mail). Nemusíte uvádět celou svou adresu, neuděláte ale chybu, když zmíníte okres nebo město, ve kterém žijete. V případě e-mailové adresy používejte pouze takovou, jež je spíše formální – na e-mail, který jste si zakládali v pubertě v zápalu kreativity, zapomeňte a založte si raději nový. Další informace, jako je rodinný stav či počet dětí, neuvádějte, pro zaměstnavatele by neměly být relevantní, ale současně by ho mohly ovlivnit při vašem posuzování. 
  • Pracovní zkušenosti – jde o nejdůležitější část vašeho životopisu, tak si na ní dejte zvlášť záležet. Vždy jednotlivé pozice seřaďte chronologicky od té nejaktuálnější, uvádějte dobu trvání pracovního vztahu (měsíc a rok), název zaměstnavatele i pracovní pozice a její stručný popis. Pokud máte delší praxi, není nutné ji uvádět celou, bohatě postačí posledních 5–10 let.
  • Vzdělání – v této sekci stačí, když uvedete nejvyšší dosažené vzdělání. V případě, že stále studujete nebo jste čerstvými absolventy, uvádějte právě studovaný obor. Studenti a absolventi, kteří nemají žádnou nebo pouze nerelevantní praxi, mohou uvést vzdělání na prvním místě místo pracovních zkušeností a ty nahradit například praxí získanou během studia.
  • Znalosti a dovednosti – v této sekci uveďte (skutečnou) úroveň jazykových znalostí, zda vlastníte řidičský průkaz (pouze ve chvíli, kdy jste aktivní řidič) a další – např. znalost MS Office a dalších programů (SAP, Helios, aj.).
  • Zájmy – tuto sekci v životopisu nemusíte vůbec uvádět, doporučujeme tak pouze v případě, že  jsou vaše zájmy skutečně jedinečné a mohly by mít pozitivní vliv na vaši práci.

4 | Fotografie: Ano či ne?

Mezi personalisty není jednoznačná shoda na tom, zda fotografii v životopisu mít nebo ne. My ji určitě vítáme, pomáhá nám představit si pod CV reálnou osobu. Nikdy však nepoužívejte fotografii z párty nebo dovolené. Pokud nemáte profesionální formální fotografii, raději si udělejte i méně kvalitní snímek sami u čistě bílého pozadí.

5 | Nehledejte v sobě grafika (pokud jím skutečně nejste)

V jednoduchosti je krása, obzvlášť pokud se nehlásíte na pozici, kde je důležitá kreativita. Bohatě si vystačíte s jednoduchým a přehledným životopisem, který nehýří barvami ani fonty. Doporučujeme klasickou černobílou verzi s tučně zvýrazněnými důležitými informacemi. V textových editorech (MS Word, Notes aj.) můžete využít také předpřipravené šablony, zajímavé a často bezplatné šablony pak nabízí také online nástroj Canva.

6 | Dvě i více verzí CV vám může pomoci

Věděli jste, že nemusíte mít pouze jeden životopis? Opravdu! Pokud máte zkušenosti z více oblastí (například obchod a HR), mějte připravených více verzí v životopisu podle toho, do jaké oblasti se nově hlásíte. V každé z nich pak můžete zdůraznit odlišné kompetence.

7 | Jsme tu pro vás!

A jeden důležitý tip na závěr – pokud si stále nejste jistí a bojíte se, že váš životopis nebude perfektní, obraťte se na nás! Poradíme vám s úpravou životopisu a pomůžeme vám také s hledáním vhodného zaměstnání. 

Pokud máte zájem o naši Kariérovou konzultaci, můžete si u nás rovnou rezervovat termín, jak se vám to hodí – náš kalendář najdete zde.

Back to blog list